Class Schedules

MONDAY
Day Time Class Name Instructor Class Type Location
Monday 6:30 AM Cycle/Yoga Elaine Group Cycling Studio A
Monday 9:00 AM DanceFit *75 min Joe Cardio/Strength Studio B
Monday 9:00 AM Balance + Foundation Yoga *75 min Diana Mind Body Mind Body Studio
Monday 10:30 AM Aquacise Ellen Aquatics ALP Pool
Monday 10:30 AM Gyrokinesis Fernadina Movement/Flexibility Mind Body Studio
Monday 10:30 AM Jazz Dance *75 min Lisa S. Movement/Flexibility Studio A
Monday 10:30 AM Body Conditioning Joe Cardio/Strength ALP Studio B
Monday 11:45 AM Pilates Mat All Levels Rhonda Mind Body Studio B
Monday 4:30 PM Kripalu Yoga *75 min Ben Mind Body ALP Mind Body Studio
Monday 6:00 PM BODYPUMP Dennis Cardio/Strength Studio B
Monday 6:00 PM Nia Kira Movement/Flexibility Studio A
Monday 6:15 PM Vinyasa Yoga *75 min AndreƩ Mind Body Mind Body Studio
Monday 7:00 PM Zumba Ketty Cardio/Strength Studio B
TUESDAY
Day Time Class Name Instructor Class Type Location
Tuesday 6:30 AM BODYPUMP Dennis Cardio/Strength Studio B
Tuesday 8:00 AM The RIDE *45 min Elaine Group Cycling Studio A
Tuesday 9:00 AM Step & Sculpt Masha Cardio/Strength Studio B
Tuesday 9:00 AM Barre Workout Lisa S. Movement/Flexibility Studio A
Tuesday 10:30 AM Aquacise Dory Aquatics ALP Pool
Tuesday 10:30 AM Body Conditioning Sylvia Cardio/Strength ALP Studio B
Tuesday 10:30 AM Stretch & Strengthen Gail Movement/Flexibility Mind Body Studio
Tuesday 11:45 AM Pilates Cross Training Jan Mind Body Studio B
Tuesday 4:30 PM Joyful Yoga *75 min Linda Mind Body ALP Studio B
Tuesday 6:30 PM Cycle/Yoga *75 min Michele Group Cycling Studio A
Tuesday 6:00 PM Tabata on the Bike *30 min Michele Group Cycling Studio A
Tuesday 6:30 PM Lisa's Stretch Lisa S. Movement/Flexibility Mind Body Studio
Tuesday 7:00 PM Hydro Blast Dory Aquatics Pool
Tuesday 7:00 PM Pilates Mat - All Levels Rhonda Mind Body Studio B
WEDNESDAY
Day Time Class Name Instructor Class Type Location
Wednesday 6:30 AM Hill Training RIDE *45 min Masha Group Cycling Studio A
Wednesday 9:00 AM BODYPUMP Dana Cardio/Strength Studio B
Wednesday 9:15 AM Nia Kira Movement/Flexibility Studio A
Wednesday 10:30 AM Aquacise Allison Aquatics ALP Pool
Wednesday 10:30 AM Ballet Barre *75 min Kim Movement/Flexibility Studio A
Wednesday 10:30 AM Body Conditioning Sylvia Cardio/Strength ALP Studio B
Wednesday 10:30 AM Yoga For Everyone *75 min Lauren Mind Body Mind Body Studio
Wednesday 11:45 AM Self-Massage & Pilates Leah Movement/Flexibility Studio B
Wednesday 12:00 PM All Terrain RIDE Cheryl Group Cycling Studio A
Wednesday 4:30 PM Svaroopa Yoga *90 min Doreen Mind Body ALP Mind Body Studio
Wednesday 6:00 PM Barre Workout Eileen Movement/Flexibility Studio A
Wednesday 6:00 PM BODYPUMP Andy Cardio/Strength Studio B
Wednesday 6:15 PM Vinyasa Yoga *75 min AndreƩ Mind Body Mind Body Studio
Wednesday 7:00 PM Zumba Ketty Cardio/Strength Studio B
THURSDAY
Day Time Class Name Instructor Class Type Location
Thursday 6:30 AM BODYPUMP Dennis Cardio/Strength Studio B
Thursday 8:00 AM The RIDE *45 min Madeline Group Cycling Studio A
Thursday 9:00 AM Yin Yang Yoga *75 min Dennis Mind Body Mind Body Studio
Thursday 9:00 AM Step Fusion Deb Cardio/Strength Studio B
Thursday 10:30 AM Variety Pack Jan Cardio/Strength ALP Studio B
Thursday 10:30 AM Aquacise Dory Aquatics ALP Pool
Thursday 10:30 AM Stretch & Strengthen Rose Movement/Flexibility ALP Mind Body Studio
Thursday 11:45 AM Pilates Cross Training Rhonda Mind Body Studio A
Thursday 12:00 PM Zumba Gold *45 min Ketty Cardio/Strength Studio B
Thursday 4:30 PM Joyful Yoga *75 min Linda Mind Body ALP Studio B
Thursday 6:30 PM All Terrain RIDE *45 min Andy Group Cycling Studio A
Thursday 7:00 PM Hydro Blast Dory Aquatics Pool
Thursday 7:00 PM Zumba Calvin Cardio/Strength Studio B
FRIDAY
Day Time Class Name Instructor Class Type Location
Friday 6:30 AM All Terrain RIDE *45 min Eddie Group Cycling Studio A
Friday 7:00 AM Sunrise Yoga *75 min Sergio Mind Body Mind Body Studio
Friday 8:00 AM Cycle/Abs Eddie Group Cycling Studio A
Friday 9:00 AM BODYSTEP *45 min Dory Cardio/Strength Studio B
Friday 9:15 AM Yoga Basics Lisa H. Mind Body ALP Mind Body Studio
Friday 9:45 AM BODYPUMP *45 min Dory Cardio/Strength Studio B
Friday 10:30 AM Aquacise Deanna Aquatics ALP Pool
Friday 10:30 AM Body Conditioning Lisa H. Cardio/Strength ALP Studio B
Friday 11:45 AM Pilates Mat - Level I Lisa H. Mind Body ALP Studio B
Friday 5:30 PM Kripalu Yoga *75 Min Diann Mind Body Mind Body Studio
SATURDAY
Day Time Class Name Instructor Class Type Location
Saturday 8:30 AM BODYSTEP Nancy Cardio/Strength Studio B
Saturday 8:30 AM Cycle/Yoga *90 min Michele Group Cycling Studio A
Saturday 9:30 AM BODYPUMP Andy Cardio/Strength Studio B
Saturday 9:45 AM HYDRO Challenge Dory Aquatics Pool
Saturday 9:45 AM Nia Ana Movement/Flexibility Studio A
Saturday 10:45 AM Zumba Stephanie Cardio/Strength Studio B
Saturday 11:00 AM Hatha Yoga Flow *90 min Lucie Mind Body Mind Body Studio
Saturday 11:45 AM Barre Workout Lisa S. Movement/Flexibility Studio A
Saturday 1:00 PM Lisa's Stretch Lisa S. Movement/Flexibility Studio B
Saturday 4:00 PM Svaroopa Yoga *90 min Doreen Mind Body ALP Mind Body Studio
Saturday 4:00 PM Body Conditioning Sylvia Cardio/Strength ALP Studio B
SUNDAY
Day Time Class Name Instructor Class Type Location
Sunday 8:30 AM All Terrain RIDE *45 min Masha/Michele Group Cycling Studio A
Sunday 9:30 AM Zumba *75 min Calvin Cardio/Strength Studio B
Sunday 12:00 PM Yoga *90 min Staff Mind Body Studio B
Sunday 4:00 PM Pilates Mat - Level II Alison Mind Body Studio B
Sunday 5:00 PM HYDRO Active Dory Aquatics Pool

THE GROUP SCHEDULE IS A MOVING SCHEDULE. 

The management reserves the right to make schedule changes as necessary. Classes with poor attendance are subject to cancellation.

Five Minute Rule 
No one is allowed entry into class five minutes after the scheduled start time.

ALP — Active Living Program
A program designed for the mature member, for persons just starting out in group fitness, or for individuals desiring a more moderate workout. Class environment is non-competitive and supportive.